خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / کردستان / فاصله کردستان در تولیدات کشاورزی با استان‌های دیگر زیاد نیست

فاصله کردستان در تولیدات کشاورزی با استان‌های دیگر زیاد نیست

معاون سابق تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان:

فاصله کردستان در تولیدات کشاورزی با استان‌های دیگر زیاد نیست

معاون سابق تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: فاصله امروز کردستان در تولیدات کشاورزی با استان‌های دیگر زیاد نیست و به واسطه تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان به نقل از  فارس، معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان ، کمال‌الدین رشادت در مراسم تودیع و معارفه معاونین سازمان جهاد کشاورزی کردستان که پیش از ظهر امروز در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: هرآنچه در طول این سال‌ها در معاونت تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی اتفاق افتاده، حاصل تلاش تمام افرادی است که به گونه‌ای در این مجموعه نقشی را ایفا کرده‌اند.

وی از فعالیت خود در مراکز خدمات کشاورزی به عنوان بهترین دوران خدمتش نام برد و خاطرنشان کرد: کار اصلی در مراکز خدمات است چرا که بیشترین تعامل و ارتباط با کشاورزان در همین مراکز صورت می‌گیرد و می‌تواند بهترین کلاس دانشگاهی برای کسب تجربیات از سوی کارشناسان باشد.

معاون سابق تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه مراکز خدمات کشاورزی طی سال‌های گذشته وضعیت چندان مطلوبی نداشتند، تصریح کرد: خوشبختانه با تلاش‌هایی که از سوی متولیان امر صورت گرفت، شاهد احیا و رونق بیش از پیش این مراکز در سطح استان بودیم ولی همچنان نیاز به توجه دارند.

رشادت گفت: با تامین امکانات لازم برای کارشناسانی که در مراکز خدمات کشاورزی قرار دارند می‌توان حرکت‌های اساسی در زمینه توسعه بیش از پیش بخش کشاورزی در استان انجام دهیم.

وی به وضعیت کشاورزی استان در گذشته و امروز نیز اشاره کرد و اظهار داشت: خیلی از کشاورزان ما قبلا شناخت درستی از بذر نداشتند و حتی در زمینه سم‌پاشی به دلیل کمبود امکانان مکانیزه از دست استفاده می‌کردند.

معاون سابق تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: همین عدم آشنایی با بذر و نبود امکانات موجب شده بود در بهترین سال‌های زراعی و با وجود بارش نزولات فراوان و کافی در مزارع کشاورزی کمتر از ۷۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم محصول برداشت شود.

رشادت خاطرنشان کرد: زنگ زدگی به شدت به زمین‌های زراعی و کشاورزی خسارت وارد می‌کرد و بردداشت نیز با کمباین‌های قدیمی و با ریزش ۴۰ درصدی در مزارع انجام می‌شد.

وی با عنوان اینکه فاصله امروز کردستان به لحاظ کشاورزی با استان‌های دیگر زیاد نیست، اظهار کرد: امروز استان به واسطه تلاش‌هایی که صورت گرفته در تولید برخی محصولات کشاورزی تنه به تنه استان‌های مطرح کشور می‌زند و حرف برای گفتن دارد.

معاون سابق تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد: زمانی طرح ۵ هزار هکتاری سیب‌زمینی را در سال ۷۴ در استان نوشتیم امروز با گذشت یک دهه ۱۰ هزار هکتار کاشت سیب‌زمینی آن هم در بهترین سطح کیفیت را در استان داریم.

رشادت خاطرنشان کرد: مزارع علوفه استان نیز در سطح بسیار مطلوبی قرار گرفته و ضمن تامین نیاز استان محصول مورد نیاز برخی استان‌ها را نیز تامین می‌کنند.

وی تولید نهال مناسب در استان و انتقال آن به سایر استان‌ها را نیز متذکر شد و گفت: با تمام موفقیت‌هایی که در حوزه گلخانه، تولید محصولات کشاورزی و غیره بدست آورده‌ایم اما هنوز مشکلاتی نیز وجود دارد که باید در راستای رفع آن تلاش و چاره‌اندیشی‌های لازم صورت بگیرد.

به گفته وی، پائین بودن بهره‌وری در مزارع دیمی و آبی و بالا بودن هزینه های تولید از مشکلات اساسی در استان است.

معاون سابق تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه بهره‌وری آب در مزارع آبی باید خطر قرمز همه فعالین بخش کشاورزی باشد، افزود: مدیریت نامناسب وزارت نیرو از یک سو و سوءاستفاده و بی‌انصافی برخی کشاورزان ما را با مشکل جدی در بحث آب مواجه کرده است.

رشادت خاطرنشان کرد: ورود محصولات جدید به استان به ویژه کلزا در استان که هم با مشکل آب و نبود زمین مواجه است از نیازهای ضروری بوده و باید به صورت جدی دنبال شود.

وی توسعه کشت‌های نشایی را خیلی مهم دانست و گفت: ارتقا و توسعه این نوع کشت در کنار کاهش در مصرف آب نقش مهمی در کاهش مصرف سموم کشاورزی دارد.

معاون سابق تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان ورود تکنولوژی‌ به مزارع آبی را نیز متذکر شد و اظهار داشت: در زمینه کشت دیم وضعیت در استان بسیار متفاوت است و با وجود تمام اقدامات انجام گرفته خود را شرمنده کشاورزان دیم‌کار استان می‌دانم.

رشادت توجه به مقوله فراموش شده خاک را ضروری دانست و تصریح کرد: تناوب محصلولات کشاورزی به ویژه حبوبات از نیازهای استان در راستای جلوگیری از فرسایش و فقرغذایی در خاک می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی کردستان زیر کشت حبوبات است، خاطرنشان کرد: ظرفیت رساندن این میزان به ۳۰۰ هزار هکتار وجود دارد.

به گفته معاون سابق تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان، حبوبات گیاه در واقع بهترین گزینه برای پایدار کردن خاک بوده و به عنوان یک کالای اقتصادی و تجاری نیز می‌توان با توسعه و تقویت کشت حبوبات کشاورزان را به درآمدهای بیشتر سوق داد.

رشادت مقوله بذر را در دنیا امروز از مهم‌ترین مباحث دانست و با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به این مهم و بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های خصوصی، گفت: بذر باید به رقم گره زده شود چرا که الان از نظر بذر علی‌رغم اقدامات انجام گرفته با مشکلات زیادی مواجه هستیم.

گفتنی است، در این مراسم ضمن تقدیر از تلاش‌ها کمال‌الدین رشادت معاون سابق تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان، فرید سپری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سنندج به عنوان معاون جدید معرفی شد.

انتهای پیام/۷۹۰۰۲/خ۴۰

 


لینک مرجع

Check Also

کمبود صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی کردستان خلاء جدی است

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان: کمبود صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی …