خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / کردستان / کمبود صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی کردستان خلاء جدی است

کمبود صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی کردستان خلاء جدی است

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان:

کمبود صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی کردستان خلاء جدی است

معاون امور اقتصادی و توسعه استانداری کردستان گفت: کمبود صنایع تبدیلی خلاء جدی در کشاورزی کردستان بوده و یکی از موانع توسعه بخش کشاورزی این استان است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان به نقل ازایرنا، حسین فیروزی روز سه شنبه در گردهمایی تعاونی‌های روستایی و جشن شکرگزاری گندم در کردستان که با حضور مسوولان استانی و کشوری در مجتمع فجر سنندج برگزار شد، افزود: در دنیای امروز کشاورزی در صورتی می تواند موفق باشد که قدرت رقابت پذیری داشته باشد و برای رقابت پذیری باید صنایع تبدیلی و تکمیلی گسترش پیدا کند.

وی اضافه کرد: تا زمانی که صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در استان راه اندازی نشود و محصولات به صورت خام به دیگر مناطق فرستاده شود، امکان توسعه و قدرت رقابت در بین کشاورزان به وجود نمی آید.

وی اظهار کرد: وجود تعاونی‌های روستایی کارآمد بسترساز توسعه هرچه بیشتر روستاها به لحاظ اقتصادی بوده و تعاون روستایی کارآمد تعاونی است که نهاده های کشاورزی را ارزان و سریع به دست کشاورز برساند.

وی اضافه کرد: کشاورزان ما باید با ارزان‌ترین قیمت نهاده های کشاورزی را در اختیار داشته باشد و از سوی دیگر نیز انبارهای کافی برای ذخیره محصولات تولیدی در روستاها ایجاد شود.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آیین های ماه مولود در کردستان افزود: برگزاری آیین های مولودخوانی و دف نوازدی در این استان نماد وحدت در کشور است.

وی از پیامبر اکرم(ص) نیز به عنوان منادی وحدت در جهان اسلام نام برد و گفت: پیامبر مکرم اسلام در شرایطی و در میان قومی دیده به جهان گشود که افراد منافع خود را بر دیگران و در خوشبینانه‌ترین حالت منافع قبیله‌ای را در ارجعیت هر چیزی قرار می‌دادند.

وی اضافه کرد: ما مسلمانان پیرو پیامبری هستیم که بر مشترکات تاکید کرده و به وحدت اهتمام داشتند و جامعه متفرق را به یک جامعه یکپارچه و محکم تبدیل کردند.
**روستا یک نظام متاثر از فرهنگ ناب ایرانی و اسلامی است

معاون امور اقتصادی و توسعه استانداری کردستان گفت: روستاها میراث بشری هستند و روستاهای کردستان به یک جمع خانوادگی یا مردمی که صرفا در کنار هم هستند خلاصه نشده و یک دستگاه و نظام متاثر از فرهنگ ناب ایرانی و اسلامی هستند.

فیروزی افزود: روستاهای ما یک دستگاه معنوی، فرهنگی، سیاسی، عاطفی و اجتماعی هستند و در حقیقت میراث بشری بوده که توسط همین جمع حاضر که متولی تعاونی‌های روستایی و بخش کشاورزی هستند حراست شده‌اند.

وی گفت: روستاها باید با قدرت و قوت حفظ و در راستای توسعه همه جانبه آنها در بخش‌های مختلف باید تلاش‌های جدی صورت گیرد.

به گفته فیروزی، توسعه راه‌های ارتباطی، آب، برق، گاز، توسعه مراکز آموزشی و بهداشتی و غیره از اقداماتی بوده که به واسطه نگاه ویژه نظام و تلاش مسئولان در روستاها صورت گرفته، اما اینکه با وجود تمام این خدمات مهاجرت روستائیان به سمت شهرها کنترل نشده است.

وی با بیان اینکه ۳۴ درصد از جمعیت استان کردستان در روستاها و ۶۶ درصد آن در شهرها زندگی می‌کنند، افزود: امروز نگران این هستیم که نظام روستایی ما کمرنگ شده و نظام حاشیه‌نشینی افزایش پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: مهاجرت روستاییان به شهرها یکی از پدیده های جهانی شدن و یک انتخاب بوده و الزامی نیست که این مهاجرت صورت گیرد.

استان کردستان به دلیل داشتن بیش از یک میلیون و ۱۱۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی به ویژه گندم در غرب کشور به شمار می رود و جایگاه چهارم کشوری در تولید این محصول را به خود اختصاص داده است.


لینک مرجع

Check Also

آیین تودیع و معارفه سه معاون سازمان جهاد کشاورزی کردستان بر گزار شد

آیین تودیع و معارفه سه معاون سازمان جهاد کشاورزی کردستان بر گزار شد آیین …