خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / کرمان / با وجود خسارت ۶۰۰۰ تنی به باغات پسته شهرستان رفسنجان پیش بینی می شود ۲۹ هزار تن پسته از باغات شهرستان رفسنجان برداشت گردد.

با وجود خسارت ۶۰۰۰ تنی به باغات پسته شهرستان رفسنجان پیش بینی می شود ۲۹ هزار تن پسته از باغات شهرستان رفسنجان برداشت گردد.

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، رضایی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گفت: در سال جاری ۶۰۰ میلیاردتومان خسارت به محصول پسته وارد شد و پیش بینی می شود ۲۹ هزارتن پسته از باغات شهرستان برداشت کنیم .

وی افزود: فروردین، ماه زمان خیلی   مهمی برای محصول پسته است و محصول سال آینده هم به همین ماه بستگی دارد و سال گذشته گرمای فروردین موجب شد تا ارقام کله قوچی و فندقی جوانه گل تولید نکنند.

وی بیان داشت: امسال نوسانات دما، بارندگی تلقیحی و طوفان با سرعت ۷۰ کیلومتر داشتیم که موجب شد ۶ هزارتن پسته خسارت ببیند .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان با اشاره به اینکه پیش بینی می شد ۳۵ هزارتن پسته داشته باشیم، ادامه داد: با این میزان خسارت، پیش بینی می شود۲۹ هزار تن پسته برداشت شود که ۱۰ برابر سال گذشته است .

وی با اشاره به اینکه امسال درختان دو هفته دیرتر از سال گذشته سبز شدند، افزود: بنابراین برداشت محصول هم دیرتر انجام می گیرد .

رضایی خاطرنشان کرد: سال گذشته برای ما سال استثنایی در کشاورزی بود و نباید با امسال مقایسه کنیم اما امسال ۴۵ درصد سال ۹۶ پسته داریم .

وی ضعیف ترین ارقام را کله قوچی و فندقی عنوان کرد و ایده آل ترین ارقام امسال را اکبری و چروک نام برد و گفت: رقم احمدآقایی وضعیت متوسطی دارد .

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان تصریح کرد: در کل استان اولین گل دهی در منطقه نوق بوده و سپس کشکوئیه و حومه غربی، حومه شرقی و کبوترخان در مراحل بعدی هستند .

وی یادآور شد: چون گل دهی در کبوترخان دیرتر انجام می شود اتفاقات نیمه اول فروردین روی گل دهی محصول این منطقه خسارتی نداشت و کبوترخان کمترین و حومه بیشترین آسیب را با توجه به ۳۰ هزار هکتار سطح زیر کشت را دارد .

رضایی همچنین اضافه کرد: رقم اکبری در حومه غربی و کشکوئیه و رقم احمدآقایی در رفسنجان و نوق وضعیت خیلی خوبی دارند.

وی به خسارات یادشده برای دیگر محصولات شهرستان اشاره و بیان کرد: ۸۰ میلیارد تومان به محصولات سردسیری از جمله بادام، زردآلو و گردو خسارات وارد کرد .

رضایی افزود: تقویت بنیه درختان با کوددهی و محلول پاشی و سایر مراقبت ها اهمیت زیادی دارد .

وی با بیان اینکه در گذشته یک سال در میان محصول داشتیم و الان سه، چهار سال یک بار سال پسته است، توضیح داد: الان تغذیه درختان به دلیل هزینه های بالا به درستی انجام نمی شود و حداقل هزینه در هر هکتار ۱۰ میلیون تومان است وکشاورزی که خیلی خوب هزینه میکند ۲۰ میلیون تومان مخارج هر هکتار باغ است .

رضایی تأکید کرد: اگر پسته نباشد تمام مشاغل حتی صنعت تحت تأثیر قرار می گیرد ۲۹ هزار تن پسته ای که پیش بینی کردیم سه هزار میلیارد تومان به چرخه اقتصادی شهرستان وارد می کند‌ .

رضایی عنوان کرد: در شهرستان رفسنجان ۳۶ هزار بهره بردار پسته داریم و وظیفه داریم برای آن ها کاری انجام دهیم که محصول سرپا بماند و بر همین اساس جلسات توجیهی و آموزشی بطور مستمر و در ایام هفته برگزار می گردد.

وی در ادامه اظهار کرد: تحریم ها برای ما فرصت بوده اکثر کودهایی که از خارج وارد می شد الان در استان تولید می شود و کیفیتشان نیزخوب است .


Check Also

کشت محصولات با نیاز آبی کم راهکاری جهت بهبود اقتصاد کشاورزان در شهرستان فهرج

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، فهرجی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان …