خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / مازندران / جذب ۴میلیاردی تسهیلات مکانیزاسیون در بخش کشاورزی مازندران

جذب ۴میلیاردی تسهیلات مکانیزاسیون در بخش کشاورزی مازندران

۲۲دی ۱۳۹۷

۱۰:۳۰ – معاون جهاد کشاورزی مازندران اعلام کرد

جذب ۴میلیاردی تسهیلات مکانیزاسیون در بخش کشاورزی مازندران

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران از جذب چهار میلیارد و ۵۲۵ میلیون تومان تسهیلات مکانیزاسیون در بخش های زراعت، باغ و گلخانه، دام و طیور و شیلات خبر داد و گفت: ۴۴۷ دستگاه ادوات مکانیزه به این بخش‌ها وارد شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، محمدتقی شکوهی درباره فعالیت‌های پنج سال اخیر حوزه تولیدات گیاهی گفت: ۱۱ میلیون و ۶۹۷ هزار و ۳۶ تن محصولات باغی در مازندران تولید شد.

 

وی با بیان اینکه مازندران ۵۰ درصد سهم تولید مرکبات کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: عملکرد این محصول در دولت تدبیر و امید از ۲۰ تن در هکتار به ۲۴ تن در هکتار افزایش یافته است.

 

شکوهی با اشاره به اینکه در پنجسال اخیر ۳۸۰ هکتار به سطح زیرکشت گیاهان دارویی استان افزوده شده است، گفت: در این مدت ۳۴۰ تن به تولیدات گیاهان دارویی استان اضافه شده است.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: در دولت تدبیر و امید دو هزار و ۸۰۰ هکتار باغ در اراضی شیب‌دار کم‌بازده استان احداث شد و دو میلیون اصله انواع نهال شناسه‌دار دارای مجوز بین باغداران مازندرانی توزیع شد.

 

شکوهی از جذب بیش از سه میلیارد تومان تسهیلات صندوق توسعه ملی و بهین‌یاب در سطح ۱۶ هکتار برای ۲۱ نفر در راستای توسعه فعالیت‌های باغبانی در دو سال اخیر خبر داد.

 

این مسؤول به مبارزه غیرشیمیایی با استفاده از تجهیزات کنترل غیرشیمیایی در ۲۱۵ هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی اشاره کرد و افزود: ۴۵۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی مازندران ردیابی آفات و بیماری قرنطینه‌ای شد.

 

شکوهی با بیان اینکه ضریب مکانیزاسیون در سال ۹۲، ۱٫۶ اسب بخار در هکتار بود که اکنون به ۲٫۲۹ اسب بخار در هکتار افزایش یافت، گفت: در پنج سال اخیر دو هزار و ۸۶۰ دستگاه تراکتور، یک هزار و ۷۲۱ دستگاه کمباین و ۸۵۰ دستگاه نشاکار برنج بین کشاورزان متقاضی توزیع شد و بر این اساس ۱۵ هزار هکتار به سطح نشاء مکانیزه برنج، ۲۱ هزار هکتار به سطح برداشت مکانیزه و دو هزار هکتار به سطح کاشت مکانیزه کلزای استان اضافه شد.

 

وی تصریح کرد: یکسال اخیر ۹۸ میلیارد و ۳۵۱ میلیون تومان تسهیلات ماشین‌آلات کشاورزی در استان جذب شد که با جذب این مبلغ، دو هزار و ۲۳۹ دستگاه انواع ماشین آلات کشاورزی جدید در اختیار کشاورزان قرار گرفت تا سبب کاهش صعوبت‌کاری، کاهش هزینه تولید، کاهش مصرف سوخت و افزایش درامد برای کشاورزان شود.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران  از جذب چهار میلیارد و ۵۲۵ میلیون تومان تسهیلات مکانیزاسیون در بخش های زراعت، باغ و گلخانه، دام و طیور و شیلات خبر داد و گفت: ۴۴۷ دستگاه ادوات مکانیزه به این بخش‌ها وارد شد.

 

این مسؤول از تولید ۹۳۵ هزار و ۴۵۱ تن گندم پنج سال اخیر در مازندران خبر داد و افزود: در این مدت ۴۱۵ هزار و ۳۸۸ تن جو، ۵۱ هزار و ۶۱۳ تن حبوبات و ۲۲۸ هزار و ۱۳۰ تن دانه روغنی در استان تولید شد.

 

وی همچنین از تولید ۷ میلیون و ۸۰۹ هزار تنی نباتات علوفه ای و سه میلیون و ۴۰۶ هزار تنی سبزی و صیفی، پنجسال اخیر در استان خبر داد و گفت: امسال ۶ هزار و  ۲۵۰ تن انواع بذر گواهی شده محصولات کشاورزی برای افزایش عملکرد و تولید محصولات زراعی در استان توزیع شد.

 

 

Check Also

صادرات محصولات باغی مازندران ۳ برابر شد

۲اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۳۶ – مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران: صادرات محصولات باغی مازندران ۳ برابر …