خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / آذربایجان غربی / جلسه هماهنگی برگزاری همایش حفاظت از خاک در جهاد کشاورزی آذربایجان غربی برگزار شد

جلسه هماهنگی برگزاری همایش حفاظت از خاک در جهاد کشاورزی آذربایجان غربی برگزار شد
جلسه هماهنگی هرچه بهتر برگزار شدن همایش حفاظت از خاک  با حضور مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی و سایر صاحبنظران و فعالین حوزه خاک در ستاد سازمان و دستگا ه های اجرایی ، در سالن جلسات ساختمان شماره دو جهاد کشاورزی آذربایجان غربی برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، حجت الاسلام و المسلمین سید حامد ساجدی نژاد مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان در این جلسه با بیان اینکه در قرآن کریم بیش از ۴۶ بار از واژه أرض به معنی زمین، سخن به میان آمده است،  افزود: خاک به‌عنوان ماده اولیه خلقت انسان و جایگاه نهایی بدن انسان است، از طرفی در موارد مهمی مانند تطهیر می‌تواند جایگزین آب و عامل پاکی و آمادگی انسان برای انجام فرایض دینی‌اش شود.

ساجدی نژاد با بیان اینکه انسان مهمترین عامل تخریب کننده محیط زیست و خاک است، افزود: خاک منشا سخاوت و نعمت الهی است که حفاظت و صیانت از آن وظیفه همگانی است .

در ادامه محمد دیبایی رییس روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز به بیان اهمیت مسـئله خاک و نیاز توجه جدی به جلوگیری از فرسایش این سرمایه ملی پرداخت و گفت : هدف از برگزاری همایشی با موضوع خاک ، ارج نهـادن به اهمیت موضوع خاک از جنبه های فرسایش، حفاظت، حاصــلخیزی، تغـذیه و آلودگی خاک و چگونگی تولیـد و جلوگیری از تخریب و نابودی آن است .

دیبایی تصریح کرد: حضور پر رنگ تشکل های مردم نهاد ، کشاورزان پیشرو، دانشجویان و برگزاری کارگاه آموزشی و نمایشگاه در حاشیه برگزاری این همایش در جهت افزایش بار علمی این همایش تاثیر گذار خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد : طبق گفته رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ، سالانه ۵۶میلیارد دلار به‌صورت پنهان برای فرسایش خاک هزینه می‌شود که ایران جزو کشورهای با فرسایش متوسط به بالا است و برخی عقیده دارند که فرسایش خاک در ایران بیش از ۱۰ تن در هکتار است.

دیبایی تاکید کرد: برگزاری همایشی با موضوع خاک فرصتی را مهیا می‌کند تا نقش و ارزش خاک را به دلیل تأثیر انکار ناپذیر آن در تامین امنیت غذایی و حفظ اکوسیستم  بیش از پیش مورد توجه قرار دهیم.

در ادامه سایر صاحبنظران و اعضای حاضر در جلسه نظرات علمی و فنی خود را با موضوع فرسایش و حفاظت خاک در جهت برگزاری هر چه بهتر این مراسم ارائه کردند.


Check Also

مرغدار مهابادی به عنوان تولیدکننده برتر کشور انتخاب شد

مدیر جهاد کشاورزی مهاباد گفت: آزاد پیروتی مرغدار اهل این …