خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / آذربایجان غربی / خرید تضمینی بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن چغندر قند در استان / کاهش ۱۷ درصدی سطح زیر کشت چغندر قند در آذربایجان غربی

خرید تضمینی بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن چغندر قند در استان / کاهش ۱۷ درصدی سطح زیر کشت چغندر قند در آذربایجان غربی
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: از آغاز فصل برداشت چغندرقند تاکنون یک میلیون و ۹۱۴ هزار تن چغندرقند توسط کارخانه‌های قند این استان خریداری شده و بیش از ۵۶ درصد از مطالبات چغندرکاران نیز پرداخت شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، اسمعیل کریم زاده در جلسه پیگیری مسائل چغندر قند استان با بیان این مطلب اظهار کرد: ارزش چغندر خریداری شده در استان تا کنون ۵۹۱ میلیارد و ۳۱۰ میلیون تومان براورد شده است .

کریم زاده با اشاره به میزان خرید چغندرقند توسط پنج کارخانه قند آذربایجان غربی، ادامه داد: تاکنون بیشترین میزان خرید در حدود ۴۶۱ هزار تن توسط کارخانه قند ارومیه خریداری شده است و پیش بینی می کنیم امسال بیش از دو میلیون تن از مزارع زیر کشت این محصول برداشت شود.

وی همچنین با بیان اینکه ناظرین فنی در سطح کارخانجات قند بر میزان عیار سنجی محصول نظارت دقیقی دارند ، ادامه داد: قیمت چغندرقند بهاره با عیار ۱۶ درصد حدود سه هزار و ۱۲۲ ریال از بابت هرکیلوگرم با احتساب کرایه حمل و نقل است که تقریبا تمامی محصول در حال حاضر از مزارع برداشت شده است و باقیمانده محصول نیز در حال حمل به کارخانجات قند استان است.

کریم زاده در ادامه ضمن تقدیر از همکاری و هماهنگی در خرید به موقع چغندرقند توسط کارخانه های قند بر لزوم تسریع در تحویل به موقع محصول باقی‌مانده از چغندرکاران تاکید کرد و از مشارکت و همکاری کشاورزان نیز در امر کاهش سطح زیر کشت محصول در سال جاری در راستای مدیریت مصرف آب در جهت کمک به وضعیت بحران کم آبی دریاچه‌ارومیه تقدیر و تشکر کرد.

وی تصریح کرد: در سال زراعی ۹۶_۹۷ نه تنها سطح زیر کشت این محصول افزایش نیافته است، بلکه در راستای اجرای برنامه های احیای دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی میزان کشت این محصول در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حدود ۲۰ درصد و در کل استان در حدود ۱۷ درصد نسبت به سال گذشته تقلیل یافته است.

این مسئول با بیان اینکه ببش از ۱۲ هزار هکتار از مزارع چعندرقند استان به شبکه ابیاری تحت فشار تجهیز شده است، خاطر نشان کرد: با تعییر ارایش کشت و توسعه کشت نشایی چغندرقند می توان میزان آب مصرفی در مزارع را به میزان یک سوم وضعیت فعلی کاهش داد.

وی از کارخانه داران خواست در سال زراعی جاری نیز در جهت حذف واسطه هاو عدم استفاده کشاورزان از بذور نامرغوب، به موقع جهت تامین و توزیع بذور مرغوب در بین چغندرکاران اقدام کنند.

لازم به ذکر است که ترویج استفاده از ارقام جدید کم آب بر چغندرقند؛ کشت فراسرزمینی ،استفاده از شیوه های نوین آبیاری تحت فشار، مکانیزاسیون کشاورزی و جایگزینی کشت نشایی و سایر محصولات زراعی کم آب بر بجای چغندر قند در استان از برنامه های سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی در جهت تداوم تولید این محصول با عنایت به احیای دریاچه ارومیه است که مساعدت کشاورزان استان در اجرای برنامه های اصلاح الگوی کشت مورد انتظار است.

Check Also

جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی شهرستان تکاب در بخش کشاورزی برگزار شد

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان …