خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / مازندران / درآمد ۶ میلیاردی تولید گل نرگس در مازندران

درآمد ۶ میلیاردی تولید گل نرگس در مازندران

۲۶دی ۱۳۹۷

۱۰:۱۷ – رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خبر داد

درآمد ۶ میلیاردی تولید گل نرگس در مازندران

رئیس ساز مان جهاد کشاورزی مازندران گفت: درآمد حاصل از تولید گل نرگس در استان ۶ میلیارد تومان در سال است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، عزیزالله شهیدی‌فر در اولین جشنواره گل نرگس که در شهرستان جویبار برگزار شد با بیان اینکه کشاورزی مازندران از جایگاه بالایی در کشور برخوردار است، اظهار کرد: مازندران با تنوعی که در تولید انواع محصولات کشاورزی دارد و با سطوح کمی که دارد به عنوان نگین کشاورزی در کشور مطرح است و توانسته تولیدات مهم، اقتصادی و استراتژیک داشته باشد.

 

وی با اشاره به اینکه از ۷۵ محصول تولیدی مازندران، ۱۰ محصول اقتصادی، اشتغالزا و دارای ارزش صادراتی است، ادامه داد: ۴۰۰ میلیون واحد گل و گیاه در مازندران تولید می‌شود که گل نرگس یکی از تولیدات چشمگیر حوزه گل و گیاه است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران درباره صادرات مرکبات گفت: راه نجات ارتقاء قیمت پرتقال، صادرات است و در این راستا ۳۵ هزار تن تامسون و نارنگی مازندران به ۱۰ کشور جهان صادر شد و روند صادرات ادامه دارد.

 

این مسؤول اضافه کرد: در مازندران ۲۵ هزار تن مرکبات برای شب عید تامین شد.

 

شهیدی‌فر اظهار کرد: مازندران تصمیم گرفت تنظیم بازار مرغ را بر عهده بگیرد و روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ هزار کیلوگرم مرغ ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومانی در فروشگاه‌ها توزیع می‌شود تا مردم مرغ را با قیمت مناسب خریداری کنند.

 

وی بیان کرد: در تنظیم بازار محصولات کشاورزی در جلوگیری از کاهش قیمت و افزایش بی‌رویه نظارت و دخالت داریم تا شاهد شکوفایی محصولات کشاورزی مازندران در کشور باشیم.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: سطح زیرکشت گل نرگس در مازندران ۵۰ هکتار است که ۴۴ هکتار آن واریته بومی و ۶ هکتار واریته هلندی است.

 

این مسؤول میزان تولید گل نرگس را ۵۷٫۶ میلیون شاخه در سال با عملکرد ۱۲۰ شاخه در مترمربع اعلام کرد و افزود: درآمد حاصل از تولید گل نرگس در مازندران ۶ میلیارد تومان در سال است.

 

شهیدی‌فر گفت: برای تولید گل نرگس در مازندران برای ۳۲۰ نفر به صورت مستقیم و سه هزار و ۵۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم ایجاد اشتغال می‌شود.

 

وی شهرستان‌های جویبار، ساری، نوشهر، چالوس و آمل را از عمده شهرستان‌های تولید گل نرگس اعلام کرد.

Check Also

۴۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی شمال کشور باید زهکشی شود

۲۹خرداد ۱۳۹۸ ۱۶:۳۳ – معاون وزیر جهاد کشاورزی: ۴۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی شمال …