خانه / اخبار کشاورزی / در آستانه خودکفایی شکر قرار داریم

در آستانه خودکفایی شکر قرار داریم

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، محمود حجتی امروز در سفر به استان چهارمحال و بختیاری در مراسم کلنگ‌زنی بوستان گل‌محمدی و گیاهان دارویی در شهرستان بروجن گفت: متوسط برداشت زعفران در کشور سه کیلوگرم در هکتار و در چهارمحال و بختیاری این میزان ۱۲ کیلوگرم است که حدود سه برابر متوسط کشوری بوده و ارزش افزوده بسیاری خلق می‌کند.

وی با اشاره به اینکه تنها نباید به اسانس گل‌محمدی اکتفا شود، افزود: بازاریابی خوبی برای محصولاتی همچون گل‌محمدی وجود ندارد.

حجتی درباره ضرورت مدیریت مرتع، تصریح کرد: حفاظت از مرتع و منابع طبیعی باید در اختیار مردم و تحت نظارت ما قرار گیرد و لازم است در زمینه حفاظت از مرتع آموزش‌هایی داده شود.

وی به محدودیت‎‌های آبی اشاره و تاکید کرد: بهتر است گیاهان سازگار با محیط در کشور کشت شود تا ارزش افزوده بالایی ایجاد کند.

افزایش بی‌رویه قیمت گوشت قرمز با واردات جبران می‌شود

حجتی در ادامه با اشاره به افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار، افزود: متاسفانه مقداری از دام کشور قاچاق شده و چون با ارزش افزوده بازار آزاد مبادله می‌شود، کشورها با قیمت ارز آزاد دام را خریداری می‌کنند که این عوامل بر قیمت گوشت قرمز در کشور سایه افکنده و موجب افزایش بی رویه قیمت گوشت قرمز شده است.

وی ادامه داد: بخشی از افزایش قیمت گوشت قرمز به دلیل افزایش هزینه‌ها و افزایش قیمت نهاده‌های دامی بوده است. البته افزایش بی‌رویه قیمت گوشت قرمز با واردات جبران می‌شود که در حال حاضر گوشت منجمد، گوشت گوسفندی گرم و گوشت گوساله منجمد وارد کشور شده و عمده آن در میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌شود.

حجتی با اشاره به اینکه کشاورزی در کشور به فراموشی سپرده نشده است، اظهار کرد: مسائل و دغدغه‌های بخش کشاورزی همواره از سوری مقام معظم رهبری و رییس جمهور پیگیری می‌شود. بار اصلی زحمات بر دوش کشاورزان است زیرا کمترین بهره را از زحمت خود می‌برند.

وی با اشاره به اینکه دنیای استکبار فشارهای بی‌نظیری بر ما تحمیل می‌کند، ادامه داد: قرار بود استکبار بحث غذا را از تحریم‌ها جدا کند که این امر محقق نشد و یک دروغ محض بود. امروز با تلاش و پیگیری‌های بسیاری که انجام شد، خوشبختانه کمبودی در حوزه مواد غذایی وجود ندارد، گرچه ممکن است در برخی قسمت‌ها گرانی وجود داشته باشد که این مسائل از سوی مسئولان دست‌اندرکار پیگیری می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی میزان سیب زمینی صادر شده طی چتد روز اخیر را ۳۷۰۰ تن اعلام کرد و گفت: تنها مرجع رسمی برای صادرات، گمرک است که نه تنها صادرات سیب‌زمینی در سال جاری کاهش نیافته بلکه افزایش نیز داشته است.
برخی نارسایی‌هایی که در بخش کشاورزی وجود دارد، خارج از کنترل وزارتخانه است.

حجتی با اشاره به اینکه کشاورزی باید از مزرعه تا سفره باشد، ادامه داد: نمی‌توانیم سیب‌زمینی را تولید و به صورت تازه‌خوری مصرف کنیم بلکه بخشی در سردخانه‌ها نگهداری می‌شود تا در فصل غیر برداشت با احتساب ارزش افزوده وارد بازار شود.

وی در ادامه با اشاره به وجود ۱۳۰ هزار قنات در کشور، گفت: برای احیای قنوات ۲۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده و تا حدودی قنوات مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه وزارتخانه از توسعه دامداری مبنی بر سه‌قلوزایی حمایت می‌کند، اضافه کرد: در این راستا تسهیلات ارزان‌قیمت اعطا خواهد شد.

وی یادآور شد: در کشت ذرت و سویا با محدودیت مواجه بوده و مجبوریم وارد کنیم.

انتهای پیام/

Check Also

سیب‌زمینی صادر نمی‌شود

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، محمود حجتی در حاشیه جلسه امروز هیئت …