خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / کرمان / در شهرستان سیرجان بیش از ۱۰۶۷۸ هکتار از اراضی و باغات به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده اند.

در شهرستان سیرجان بیش از ۱۰۶۷۸ هکتار از اراضی و باغات به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده اند.

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، محمودآبادی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان گفت: بر اساس سیاست اصلی این شهرستان در جهت صرفه جویی در مصرف آب اجرای طرح های آبیاری تحت فشار می باشد، به طوریکه تاکنون سطحی بیش از ۱۰۶۷۸ هکتار از باغات و مزارع به این سیستم ها مجهز شده است.

وی افزود: این سطح شامل ۳۸۶۸٫۷۸ هکتار آبیاری قطره ای رو سطحی، ۳۷۷۰٫۵ هکتار آبیاری قطره ای زیرسطحی،۵۰ هکتار آبیاری قطره ای ثقلی، ۲۰۵۴ هکتار آبیاری بابلر،۷۶۴ هکتار آبیاری بارانی، ۱۱۵ هکتار آبیاری تیپ گندم و ۶۵٫۵ هکتار آبیاری تیپ زعفران می باشد.

محمودآبادی خاطر نشان کرد: از نظر سطح اجرای طرح های آبیاری قطره ای زیرسطحی شهرستان سیرجان مقام اول کشوری را داراست بطوریکه کارشناسان و باغداران بسیاری از استانهای پسته خیز از طرح های اجراء شده این شهرستان بازدید و الگو برداری نموده اند .

وی اذعان داشت در سال جاری نیز تا کنون ۱۰۶٫۸ هکتار اراضی به سیستم های آبیاری نوین مجهز شده اند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان گفت: موفقیت در اجرای پروژه های آبیاری تحت فشار مستلزم انجام مطالعات دقیق شرایط آب و خاک به منظور تصمیم گیری جهت اجراء یا عدم اجرای سیستم، طراحی دقیق سیستم، جنس مناسب لوله و اتصالات، اجرای صحیح سیستم توسط شرکتهای مجری و اعمال مدیریت بهینه از سوی باغدار می باشد به گونه ای که ایجاد کوچکترین اشکالی در موارد فوق ایرادات اساسی به سیستم وارد خواهد نمود می باشد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بالا بودن EC آب آبیاری و افزایش مستمر آن بعنوان عامل محدود کننده در بسیاری  از مناطق از جمله: پوزه خون- کفه مر و حوزه زیدآباد است و همچنین خرده مالکی برخی از موتورپمپ ها و متفاوت بودن میزان سهام آب باغداران که طراحی سیستم وشیفت بندی را مشکل ساز میکند.

محمودآبادی افزود: پراکندگی قطعات و فاصله طولانی تاسیسات برق تا باغات که باعث بالا رفتن هزینه اجراء در واحد سطح می شود و گرانی لوله و اتصالات، افزایش ناگهانی و خارج از عرف  تجهیز برق ایستگاه پمپاژ در سه سال اخیر توسط اداره برق از دیگر مشکلات اجرا این سیستم ها می باشد.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال ۱۳۹۷ تاکنون سطحی معادل ۸۹/۵۶۸ هکتار سیستم آبیاری تحت فشار قطره ای در مناطق تابعه شهرستان اجراء و تحویل موقت گردیده است.Check Also

کشت محصولات با نیاز آبی کم راهکاری جهت بهبود اقتصاد کشاورزان در شهرستان فهرج

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، فهرجی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان …