خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / آذربایجان غربی / سرمای بهاره ۲۱۵ میلیارد ریال به محصولات باغی مهاباد خسارت زد

سرمای بهاره ۲۱۵ میلیارد ریال به محصولات باغی مهاباد خسارت زد
مدیر جهاد کشاورزی مهاباد گفت: بر اثر برودت هوا و سرمازدگی اردیبهشت سال جاری، ۲۱۵ میلیارد ریال به بخش محصولات باغی این شهرستان خسارت وارد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، جعفر ایمانیان افزود: بر اساس بازدید و گزارش های کارشناسان جهاد کشاورزی سرما به بیش از ۲ هزار و ۱۸۰هکتار از باغ های این شهرستان خسارت وارد کرده است.

وی ادامه داد: بر اثر این سرمازدگی بیشترین مقدار خسارت به درختان هسته دار از جمله هلو، زرد آلو، آلبالو و گیلاس بین ۲۰ تا ۵۰ درصد پیش بینی شده است.

ایمانیان با اشاره به اینکه میوه سیب بیشترین فراوانی را در بین میوه ها در این شهرستان دارد، اضافه کرد: آسیب وارد شده به این میوه جزیی بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی مهاباد اظهارکرد: در سال زراعی جاری ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار از باغات و ۱۸ هزار هکتار از زمین های زراعی این شهرستان تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه پایه درآمدی ۸۰ درصد مردم مهاباد برمحور کشاورزی، باغداری و دامپروری است، گفت: سال زراعی گذشته نیز بر اثر برودت هوا و سرمازدگی یکهزار و ۳۰۰ میلیارد ریال به محصولات زراعی و باغی مهاباد خسارت وارد شد.

ایمانیان افزود: افت دما بر اثر تغییرات اقلیمی در شرایطی اتفاق افتاد که باغات در مراحل گل دهی و حساس به لحاظ رویش و زایش بوده اند؛ امسال بارش های بهاری و جاری شدن سیلاب نیز ۱۴ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی این شهرستان وارد کرد.

وی ادامه داد: شهرستان مهاباد دارای بیش از ۸۱ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که از این میزان ۱۰ هزار هکتار آن را اراضی باغی تشکیل می دهد.

Check Also

نمونه های ملی و استانی ، پیشران های توسعه کشاورزی هستند

 رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : نمونه های …