خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / مازندران / شرایط آب و خاک گیلان و مازندران با هلند برابری می کند/ اجرای زهکشی تولید دانه روغنی را به خودکفایی می رساند + تصاویر

شرایط آب و خاک گیلان و مازندران با هلند برابری می کند/ اجرای زهکشی تولید دانه روغنی را به خودکفایی می رساند + تصاویر

۲۹خرداد ۱۳۹۸

۰۶:۴۱ – معاون وزیر جهاد کشاورزی:

شرایط آب و خاک گیلان و مازندران با هلند برابری می کند/ اجرای زهکشی تولید دانه روغنی را به خودکفایی می رساند + تصاویر

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک گفت: اگر طرح زهکشی و عملیات شبکه آبیاری در دو استان مازندران و گیلان طی سه سال به اتمام برسد، در تولید دانه روغنی که اکنون تا ۸۵ درصد وابسته به واردات هستیم، خودکفا خواهیم شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، علی‌مراد اکبری سه شنبه شب در نشست بررسی طرح جامع زهکشی اراضی مازندران در ساری افزود: در حالی که طرح زهکشی و شبکه آبیاری ارزان‌ترین و مؤثرترین روش استفاده از آب و خاک کشاورزی محسوب می‌شود، اما طرح‌های جامع مطالعاتی آن همراه با عدد و رقم که بتواند توجیه اقتصادی قوی داشته باشد به وزارت جهاد کشاورزی ارائه نشده است.

 

وی ادامه داد: استان مازندران و گیلان بهترین شرایط را برای گسترش کشت دوم و حتی سوم دارند، اما بی توجهی به اجرای طرح زهکشی، ایجاد شبکه‌های آبیاری و مرمت و بهسازی آببندان ها سبب شد تا حتی در تداوم کشت اول با مشکلات جدی مواجه شویم.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک نسبت به آلودگی و تخریب ساختمان خاک کشاورزی استان‌های شمالی ابراز نگرانی کرد و گفت: به دلیل اینکه عملیات زهکشی و شبکه آبیاری در این منطقه مورد توجه قرار نگرفته است، ساختمان خاک زمین‌های شالیزاری در ۶ ماه اول سال با انجام کشت برنج و در ۶ ماه دوم سال در اثر غرقابی بودن دچار مشکل اساسی شده است.

 

اکبری با طرح این پرسش که چرا طرح زهکشی زمین‌های شمالی در مازندران و گیلان عملیاتی نشده است، گفت: بررسی‌های این معاونت نشان می‌دهد که هنوز دست اندرکاران استان‌های شمالی به رغم تاکید وزارت جهاد کشاورزی نتوانسته‌اند توجیه اقتصادی قوی برای طرح‌های زهکشی ارائه دهند.

 

وی افزود: از دو سال پیش که به دستور رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی کشت برنج فقط در دو استان مازندران و گیلان مورد تاکید قرار گرفت و در قالب یک مصوبه دولت ابلاغ شده است، اهمیت زهکشی و ایجاد شبکه آبیاری نیز مورد توجه جدی قرار گرفت.

 

این مسوول توضیح داد: بر اساس برنامه وزیر جهاد کشاورزی، امسال باید طرح توجیه اقتصادی عملیات زهکشی و شبکه آبیاری زمین‌های کشاورزی مازندران و گیلان تهیه تا طرح ایجاد ردیف اعتباری مستقل در دولت و مجلس مطرح شود.

 

وی گفت: معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی باید با عدد و ارقام ضرورت انجام عملیات زهکشی را در زمین‌های شمالی و نقش آن در خوداتکایی محصولات کشاورزی، حفظ ساختمان خاک و درآمد کشاورزان توجیه کند.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امر آب و خاک با همسان دانستن شرایط استان مازندران و گیلان با کشور هلند، افزود: اینکه چرا کشاورزان و مردم این دو استان به رغم طرفیت بالای کشاورزی ثروتمند نیستند، جای تعجب دارد.

 

اکبری گفت: خاک، آب و هوای استان‌های شمالی بی نظیر است و اکنون کشت دانه‌های روغنی در استان‌های مختلف به جز شمال ایران در قالب کشت جایگزین گندم و دیگر علوفه‌ها رواج یافته است و با انجام عملیات زهکشی و شبکه آبیاری در مازندران و گیلان علاوه بر حفظ ساختمان خاک، کشت دانه روغنی کلزا می‌تواند به عنوان کشت دوم در سطح وسیع تا ۲۵۰ هزار هکتار افزایش بیابد.

 

وی افزود: کشور هلند با ایجاد زنجیره تولید و جلوگیری از خام فروشی سالانه تا ۸۰ میلیارد یورو صادرات دارد و به جرأت می‌توان گفت که اگر طرح زهکشی و عملیات شبکه آبیاری در این دو استان مازندران و گیلان طی سه سال به اتمام برسد، در تولید دانه روغنی که اکنون تا ۸۵ درصد وابسته به واردات هستیم، خودکفا خواهیم شد.

Check Also

گزارش تصویری نشست های تخصصی گروه ارزیابی طرح نظام نوین ترویج

نشست های تخصصی گروه ارزیابی طرح نظام نوین ترویج باحضور نمایندگان سازمان تحقیقات، آموزش و …