خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / مازندران / صادرات محصولات باغی مازندران ۳ برابر شد

صادرات محصولات باغی مازندران ۳ برابر شد

۲اردیبهشت ۱۳۹۸

۱۰:۳۶ – مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران:

صادرات محصولات باغی مازندران ۳ برابر شد

مدیر باغبانی جهادکشاورزی مازندران از افزایش ۳ برابری صادرات محصولات باغی مازندران در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ خبر داد و گفت: پارسال ۱۰۰ هزار تن انواع محصولات باغی از استان صادر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، هادی ایزدی امیری از افزایش سه برابری صادرات محصولات باغی مازندران در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ خبر داد و گفت: پارسال ۱۰۰ هزار تن انواع محصولات باغی از استان صادر شد.ارزش این میزان صادرات باغی از استان مازندران ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.


وی ادامه داد: محصولات صادراتی مازندران ۵۵ درصد مرکبات و ۴۵ درصد کیوی بود که به کشورهای عراق، افغانستان و جمهوری‌های آسیای مرکزی صادر شده است.


مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران به سطح ۱۵۰ هزار هکتاری باغ‌های استان اشاره کرد و افزود: از این مقدار ۱۱۵ هزار هکتار سطح باغ مرکبات، ۱۵ هزار هکتار سطح باغ های هلو و شلیل، ۶ هزار هکتار باغ کیوی و ۱۴ هزار هکتار دیگر نیز سایر ارقام باغی است.


وی با اشاره به تولید ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصولات باغی در سال گذشته در مازندران گفت: ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن مرکبات، ۳۰۰هزار تن هلو و شلیل، ۲۰۰ هزار تن کیوی و ۳۰۰ هزار تن نیز سایر محصولات باغی از باغ های استان بدست آمد.


ایزدی امیری ادامه داد: این درحالی است در سال ۹۶، سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن محصول باغی در استان تولید شده بود.


وی با اشاره به قرار داشتن ۴۰ درصد باغ‌های مازندران در اراضی شیب دار افزود: بیش از ۷۰ درصد از این باغات دارای سیستم آبیاری تحت فشار هستند.


مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: ۲۳ میلیارد تومان تسهیلات بانکی از محل اشتغال روستایی و عشایری برای توسعه گلخانه ها در این استان به ۱۴۰ بهره بردار در سال گذشته پرداخت شد.


در حال حاضر استان مازندران با تولید ۷۷ نوع محصول زراعی و باغی سالانه حدود ۷٫۵ میلیون تن محصول کشاورزی تولید می کند. 


این استان با برخورداری از تنها ۲٫۵ درصد سطح اراضی زراعی کشور ، سالانه ۷ درصد تولیدات کشاورزی و ۱۰ درصد ارزش افزوده محصولات کشاورزی کشور را در اختیار دارد. 

Check Also

برگزاری جلسه توجیهی کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در جهاد کشاورزی مازندران +تصاویر

۲۷مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۰۷ – سخنگوی سازمان جهاد کشاورزی مازندران خبر داد برگزاری جلسه توجیهی کارورزی …