آخرین خبرها

مگس میوه مدیترانه ای

(۱۳۹۸/۶/۳۰) کشاورزان محترم
مگس میوه مدیترانه ای یکی از زیانبارترین آفات کشاورزی در جهان است که به حدود ۳۰۰ گونه گیاهی از انواع میوه های درختی (هلو، شلیل، مرکبات، خرما، انار، انگور، سیب، به، گلابی، انجیر، خرمالو، گردو و …) ، درختچه ای، بوته ای و حتی سبزی صیفی حمله می کند. 
خسارت این آفت از زمان تغییر رنگ و رسیدن میوه ها آغاز می شود و به دلیل تنوع میربانی و طولانی بودن دوران میوه دهی باعث ریزش شدید میوه و فساد و لهیدگی آن ها می شود و تا ۱۰۰ درصد محصول را از بین می برد. هر مگس ماده حداکثر تا ۸۰۰ تخم می گذارد و به طور معمول روزانه یک تا ۳۰ عدد تخم می گذارد و چنانچه تعداد تخم یک مگس ماده در طول عمر آن حداقل ۱۰۰ عدد باشد  تعداد میوه آلوده حاصل از خسارت در پایان نسل چهارم ۱/۲۵۰/۰۰۰ که با احتساب وزن هر میوه بین ۵۰ تا ۲۰۰ گرم در حدود ۶۰ تا ۲۵۰ تن میوه را می تواند از بین ببرد.
 تعداد نسل این آفت در سال در ایران تا ۵ نسل گزارش گردیده است. 
نقل و انتقال این آفت توسط میوه آلوده حاوی تخم و لارو، پرواز حشرات کامل( تا ۲۰ کیلومتر) و خاک آلوده به شفیره آفت انجام می گیرد. 
 ردیابی :
الف- ردیابی در مناطق غیر آلوده :

 بازدید و بررسی منظم باغ ها از لحاظ ریزش غیر طبیعی و زودتر از موقع و همچنین با استفاده از فرمون و تله های اختصاصی انجام می گیرد .
 ب- ردیابی در مناطق آلوده :

ردیابی با مواد جلب کننده مانند سراتراپ، پروتئین هیدرولیزات و بیولور انجام می گیرد. 
مدیریت کنترل: 
– کنترل زراعی و بهداشت گیاهی :

این روش شامل برداشت به موقع میوه های رسیده ، جمع آوری و دفن کردن میوه های آلوده در عمق ۵۰ سانتیمتری خاک، شخم سطحی باغ در طول فصل سرد سال و همچنین برداشت زودهنگام برخی میوه ها از جمله خرمالو، شلیل و هلو که فرآیند رسیدن آن ها بعد از برداشت نیز ادامه پیدا می کند. 
– روش کنترل غیر شیمیایی :

در این روش حشرات کامل با استفاده از تله های حاوی مواد جلب کننده مانند سراتراپ و یا پروتئین هیدرولیزات مسموم به صورت انبوه شکار می گردند.
– روش کنترل شیمیایی :

در این روش یک طرف از درختان با طعمه مسموم تهیه شده با فرمول خاص طعمه پاشی می گردند.

*جهت کسب اطلاعات بیشتر به کارشناسان جهاد کشاورزی مراجعه نمایید.


Check Also

افتتاح سیستم آبیاری کم فشار ۱۰۷ هکتاری شهرستان ارزوئیه با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، این طرح با هزینه …