خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / مازندران / میزبانی قائم‌شهر از چهارمین نمایشگاه تخصصی ملی مرکبات

میزبانی قائم‌شهر از چهارمین نمایشگاه تخصصی ملی مرکبات

مسؤول هماهنگی برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های کشاورزی مازندران از برگزاری چهارمین جشنواره تخصصی ملی مرکبات در شهرستان قائم شهر خبر داد و گفت: این جشنواره ۹ تا ۱۳ دی ماه امسال در این شهرستان برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، مهدی خلیلی از برگزاری چهارمین جشنواره تخصصی ملی مرکبات در شهرستان قائم شهر خبر داد و افزود: این نمایشگاه ۹ تا ۱۳ دی ماه امسال در این شهرستان برگزار می‌شود.

 

وی درباره هدف برگزاری جشنواره تخصصی ملی مرکبات در شهرستان قائم‌شهر گفت: با توجه به اینکه این شهرستان بعنوان مهد تولید مرکبات مازندران شناخته شده است و بیشترین ذخیره‌سازی و توزیع مرکبات به سایر استان‌ها از طریق این شهرستان انجام می‌شود، به همین دلیل به عنوان میزبان چهارمین نمایشگاه تخصصی ملی مرکبات انتخاب شد.

 

مسؤول هماهنگی برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه‌های کشاورزی مازندران ادامه داد: شهرستان قائم‌شهر به دلیل دارا بودن سطح زیرکشت ۱۵ هزار و ۲۰۰ هکتاری باغ مرکبات، وجود ۲۶ گونه مرکبات و ۱۷۶ واحد سورتینگ که سالانه ۸۰ هزار تن محصول مرکبات در این واحدها ذخیره‌‌سازی می‌شود از دیگر دلایل انتخاب این شهرستان برای برگزاری جشنواره مرکبات بوده است.

 

خلیلی با بیان اینکه ارزش اقتصادی مرکبات در شهرستان قائم‌شهر ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است، افزود: از ۱۷۶ واحد سورتینگ که در این شهرستان کار بسته‌بندی و درجه بندی مرکبات را انجام می‌دهند ۱۰ واحد به طور مستقیم کار صادرات مرکبات به خارج کشور را انجام می‌دهند.

 

وی خاطرنشان کرد: شهرستان قائم‌شهر به عنوان پایلوت اجرای طرح تولید لیموترش در فضای گلخانه‌ای است که این کار در روستای خرماکلا به عنوان دهکده لیموترش ایران به اجرا در آمده است.

 

مسؤول هماهنگی برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های کشاورزی مازندران بیان کرد: در کنار جشنواره تخصصی ملی مرکبات نمایشگاه‌‌هایی مرتبط با صنایع وابسته به این محصول، فرآورده‌ها، انواع ارقام مختلف نهال‌ مرکبات، سورت، درجه بندی و بسته‌بندی مرکبات و کارگاه های آموزشی تخصصی مرکبات برای علاقمندان دایر است.

Check Also

پیش بینی صرفه جویی ۳۰ درصدی مصرف آب با افزایش مواد آلی خاک

۲۶دی ۱۳۹۸ ۰۷:۲۲ – معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خبر داد پیش …