خانه / اخبار کشاورزی / نظام بهره وری مناسب باعث افزایش محصول در اراضی ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام می‌شود

نظام بهره وری مناسب باعث افزایش محصول در اراضی ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام می‌شودمجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی:

نظام بهره وری مناسب باعث افزایش محصول در اراضی 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام  می‌شود

خبرگزاری آریا- مشاور وزیر و مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی گفت: نظام بهره وری مناسب باعث افزایش نه و نیم میلیون تنی محصول در اراضی ۵۵۰ هزار هکتاری می‌شود.
به گزارش سرویس اقتصادی آریا،مهندس عباس زارع افزود: سرمایه‌گذاری عظیم دولت برای انجام پروژه های آبی و خاکی در اراضی ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام  با ایجاد نظام بهره وری مناسب به افزایش ۹/۵  میلیون تن محصول خواهد رسید.
وی افزود: به عنوان کارشناس سیستم آبیاری نوین معتقدم دست اندرکاران و مدیران استانی این طرح کلان ملی برای باز گشت سرمایه گذاری ملی باید  به اصول بهینه سازی مصرف آب، شرایط به زراعی، به نژادی ،توسعه مکانیزاسیون کاشت و برداشت ،ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی و حتی مهندسی ارزش، بیشتر توجه کنند.
مشاور وزیر و مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی گفت: همچنین تکمیل نهایی این طرح  باید مورد توجه مسئولان کشور باشد وبا تخصیص اعتبار لازم تلاش کنند میان فازهای یک و دو پیوند برقرار شود، زیرا  هر گونه تاخیر ، ساختارهای  ایجاد شده را با  با خطر خروج از استان مواجه می کند.
وی با اشاره به تاخیر اولیه و چهار ساله از زمان صدور فرمان مقام معظم رهبری تا آغاز اجرای عملیاتی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، ادامه داد: کافی است به یاد آوریم این تاخیر برای ایجاد زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های فنی و مهندسی بوده است.
وی گفت :اکنون سالهاست این ظرفیت‌ها در منطقه مستقر است که باید از آن به خوبی بهره برداری کرد.
مشاور وزیر و مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی افزود: انحلال هر شرکت یا موسسه پیمانکاری مستقر در منطقه و شکل‌گیری مجدد آنها هزینه‌ را به شدت افزایش خواهد داد.
مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی افزود :اگر مسئولان فکر کنند بعد از دو سال میتوانند کار فاز دو را از مرحله صفر  ادامه دهند، اشتباه است زیرا با  تاخیر دوساله نمی توان با دو برابر شدن اعتبار  امسال هم کار را آغاز کرد .
زارع افزود:پیوند میان ظرفیت‌ها و تجمیع پیمانکاران برای تشکل‌ زنجیره هم کاری پرهزینه است.
 وی با اختصاصی خواندن تحقیقات آب و خاک
 برای اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در خوزستان و جنوب ایلام گفت:خاک این منطقه دارای   E S بالاست و علت انجام عملیات زهکشی به ویژگی خاک این منطقه مربوط است که ممکن است در هیچ جای دیگر کشور لازم نباشد.
مشاور وزیر و مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که آیا می توان شرایط موجود اراضی ۵۵۰ هزار هکتاری را ارتقا داد؟ گفت: یقیناً ، همچنان که در طول دوره‌های اجرای طرح نیز  در بخش هایی از این طرح آبیاری نوین  جایگزین آبیاری سنتی شد .کانال ها به لوله و کانالت تبدیل و مهندسی ارزش ایجاد شده است و از این پس نیز اگر توسعه گلخانه ها نیز مدنظر بهره‌برداران  باشد در مصرف آب موجود صرفه جویی و به درآمد کشاورزان هم افزوده می شود.

کدM-ch2531

Check Also

همکاری ایران و ترکیه برای تولید انواع بذر محصولات زراعی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، نشست مشترک معاون امور زراعت …