خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / آذربایجان غربی / کارگاه آموزشی کشت نشائی مکانیزه گوجه فرنگی در شهرستان میاندوآب برگزار شد / کشت نشایی محصولات زراعی در سطح ۲۸۰ هکتار از اراضی استان

کارگاه آموزشی کشت نشائی مکانیزه گوجه فرنگی در شهرستان میاندوآب برگزار شد / کشت نشایی محصولات زراعی در سطح ۲۸۰ هکتار از اراضی استان
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در  کارگاه آموزشی کشت نشانی مکانیزه گوجه فرنگی که برای اولین بار در شهرستان میاندوآب برگزار شد، از کشت نشایی محصولات زراعی در سطح ۲۸۰ هکتار از اراضی استان در سال زراعی جاری خبر داد. 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، علی عیدی مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان در این کارگاه آموزشی که با حضور مدیران شهرستانی و مددکاران ترویجی و کشاورزان پیشرو این شهرستان در محل روستای مشیرآباد از توابع مرکز جهاد کشاورزی زرینه رود جنوبی برگزار شد، اظهار کرد : امروزه در دنیا به منظور بالا بردن ضریب بهره وری مصرف آب در بخش کشاورزی اکثر محصولات زراعی بصورت نشائی کشت می شوند.

 عیدی اضافه کرد: در این روش کشت، چون نشاءها در گلخانه و یا محیط بسته تهیه می شوند، از خسارت عوامل غیرمترقبه و آفات در امان می مانند. کنترل بیماریها به سهولت انجام می پذیرد. همچنین مزارع گوجه فرنگی که به روش نشائی کشت می شوند عاری از علف های هرز مخصوصا علف هرز خطرناک سس خواهند بود.

وی یکنواختی رشد نشایی مزرعه، کاهش مصرف نهاده های کشاورزی ازجمله بذر، سموم نباتی،… و کاهش هزینه های کارگری بویژه در عملیات وجین را از سایر مزایای این روش کشت برشمرد.

 عیدی تصریح کرد: امسال در سطح استان محصولاتی با نیاز آبی بالا شامل ۱۵۰ هکتار چغندرقند و ۱۳۰  هکتار ذرت، پیاز، کلم، کدو، هندوانه، خربزه و سبزی و صیفی جات به صورت نشائی و مکانیزه و ترجیحاً با استفاده از نوار آبیاری تی تیپ کشت شده اند. 

وی افزود: کشت چغندرقند بصورت نشائی در مقایسه با کشت  بصورت مستقیم، ۳۰ تا ۴۰ درصد مصرف آب را کاهش می دهد. باید در راستای اجرای برنامه های ستاد احیاء دریاچه ارومیه و مصرف بهینه آب، نسبت به ترویج کشت نشائی محصولات آب بر و جلب مشارکت کشاورزان منطقه در این زمینه اقدام کنیم .  

عیدی، با تاکید بر توسعه سیستم های نوین آبیاری به ویژه نوار آبیاری تی تیپ، اذعان کرد: کشاورزانی که دارای پروانه بهره برداری یا حق آبه هستند، می توانند جهت دریافت نوار آبیاری تی تیپ به سازمان جهاد کشاورزی مراجعه نمایند.

لازم به ذکر است که مشخصات دستگاه نشاء کار در سایت مکانیزاسیون کشور ثبت شده و کشاورزان می توانند جهت خرید دستگاه، یارانه و تسهیلات بانکی دریافت نمایند.

در ادامه این کارگاه آموزشی شرکت کنندگان از نزدیک با نحوه کار و تنظیم دستگاه نشاء کار آشنا و یک مزرعه به صورت الگویی در روستای مذکور با دستگاه نشاء کار کشت شد.


Check Also

نمونه های ملی و استانی ، پیشران های توسعه کشاورزی هستند

 رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : نمونه های …