خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / آذربایجان غربی / کشت محصولات علوفه ای در آذربایجان‌غربی توسعه می‌یابد

کشت محصولات علوفه ای در آذربایجان‌غربی توسعه می‌یابد
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: کشت محصولات علوفه ای مانند ذرت زودرس و میان‌رس و جو با هدف کاهش دفعات آبیاری و پایداری تولید در استان توسعه می‌یابد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، رسول جلیلی ، با تاکید بر لزوم افزایش بهره‌وری در تولید محصولات زراعی دراستان اظهار کرد: به همین منظور، مزارع الگویی نمایشی برای آموزش و ترویج شیوه‌های نوین به‌زراعی و آبیاری ایجاد و محصولات جدید با ارزش افزوده بالا به جای محصولات پرآب برو کم‌ بازده ارائه می‌شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون دستورالعمل‌های افزایش عملکرد در واحد سطح محصولات اساسی با اصلاح شیوه‌های تغذیه گیاه و روش‌های به‌زراعی تهیه شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی ، کاهش سطح زیرکشت یونجه در استان را از سیاستهای مدیریت زراعت سازمان اعلام کرد و گفت:  در این رابطه به جای کشت یونجه ، به کشاورزان کشت بذور کم آبر جایگزین مانند سورگوم، تریتیکاله، شبدر، ماشک، کینوا و خلر توصیه می شود.

وی اظهار کرد: همچنین کشت دانه‌های روغنی همچون کلزا با استفاده از ارقام هیبرید وارداتی با هدف کاهش مدت رویش و افزایش تولید برای افزایش بهره‌وری در تولید محصولات زراعی استان توسعه می یابد.

جلیلی با اشاره به تغییر الگوی کشت حبوبات مانند نخود از کشت بهاره به کشت پاییزه افزود: این اقدام با هدف استفاده بهینه از نزولات آسمانی و در نهایت افزایش تولید انجام می‌شود.

وی ،  توسعه کشت محصولات علوفه ای مانند ذرت و جو، با استفاده از بذور زودرس و یا میان‌رس با هدف کاهش دفعات آبیاری و پایداری تولید و نیز توسعه کشت نشایی چغندرقند و ذرت برای کاهش مصرف آب را از سایر اولویت ها و  برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان عنوان کرد.


Check Also

جلسه هماهنگی برگزاری همایش حفاظت از خاک در جهاد کشاورزی آذربایجان غربی برگزار شد

جلسه هماهنگی هرچه بهتر برگزار شدن همایش حفاظت از خاک  …