خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / آذربایجان غربی / کشت محصولات علوفه ای در آذربایجان‌غربی توسعه می‌یابد

کشت محصولات علوفه ای در آذربایجان‌غربی توسعه می‌یابد
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: کشت محصولات علوفه ای مانند ذرت زودرس و میان‌رس و جو با هدف کاهش دفعات آبیاری و پایداری تولید در استان توسعه می‌یابد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، رسول جلیلی ، با تاکید بر لزوم افزایش بهره‌وری در تولید محصولات زراعی دراستان اظهار کرد: به همین منظور، مزارع الگویی نمایشی برای آموزش و ترویج شیوه‌های نوین به‌زراعی و آبیاری ایجاد و محصولات جدید با ارزش افزوده بالا به جای محصولات پرآب برو کم‌ بازده ارائه می‌شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون دستورالعمل‌های افزایش عملکرد در واحد سطح محصولات اساسی با اصلاح شیوه‌های تغذیه گیاه و روش‌های به‌زراعی تهیه شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی ، کاهش سطح زیرکشت یونجه در استان را از سیاستهای مدیریت زراعت سازمان اعلام کرد و گفت:  در این رابطه به جای کشت یونجه ، به کشاورزان کشت بذور کم آبر جایگزین مانند سورگوم، تریتیکاله، شبدر، ماشک، کینوا و خلر توصیه می شود.

وی اظهار کرد: همچنین کشت دانه‌های روغنی همچون کلزا با استفاده از ارقام هیبرید وارداتی با هدف کاهش مدت رویش و افزایش تولید برای افزایش بهره‌وری در تولید محصولات زراعی استان توسعه می یابد.

جلیلی با اشاره به تغییر الگوی کشت حبوبات مانند نخود از کشت بهاره به کشت پاییزه افزود: این اقدام با هدف استفاده بهینه از نزولات آسمانی و در نهایت افزایش تولید انجام می‌شود.

وی ،  توسعه کشت محصولات علوفه ای مانند ذرت و جو، با استفاده از بذور زودرس و یا میان‌رس با هدف کاهش دفعات آبیاری و پایداری تولید و نیز توسعه کشت نشایی چغندرقند و ذرت برای کاهش مصرف آب را از سایر اولویت ها و  برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان عنوان کرد.


Check Also

سرپرست مدیریت حراست سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی معرفی شد

طی حکمی از طرف رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی …