خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / مازندران / ۴۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی شمال کشور باید زهکشی شود

۴۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی شمال کشور باید زهکشی شود

۲۹خرداد ۱۳۹۸

۱۶:۳۳ – معاون وزیر جهاد کشاورزی:

۴۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی شمال کشور باید زهکشی شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک با بیان اینکه ۴۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی سه استان شمالی باید زهکشی اراضی کشاورزی داشته باشیم، گفت: در ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی این سه استان تجهیز و نوسازی انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، علی‌مراد اکبری ظهر امروز در نخستین نشست تخصصی زهکشی اراضی کشاورزی شمال کشور در ساری اظهار کرد: در چند سال گذشته موفقیت‌های خوبی به دست آوردیم که حاصل تلاش پروژه‌هایی بود که در دست اجرا داشتیم.

 

اکبری ادامه داد: ۹۰۰ هزار هکتار آبیاری تحت فشار در کشور انجام شد که بی‌سابقه است، اما در یکی از پروژه‌هایی که باید جدی باشیم بحث زهکشی اراضی کشاورزی است.

 

وی با بیان اینکه ۴۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی سه استان شمالی باید زهکشی اراضی کشاورزی داشته باشیم، گفت: در ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی  این سه استان تجهیز و نوسازی انجام شده است.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک  گفت: خاک‌های شمال کشور در پاییز و زمستان له می‌شود در تابستان به دلیل کشت برنج غرقابی است و در زمستان ماندابی می‌شود که اجرای زهکشی این مشکلات را رفع می‌کند.

 

اکبری ادامه داد: متاسفانه استان‌های شمالی کشور در لوای سبز بودن فقیر است و سرانه بهره‌بردارها بسیار پایین است.

 

وی بیان کرد: اجرای  طرح زهکشی در سه استان شمالی  یک‌میلیارد دلار هزینه دارد و مطالعات پراکنده‌ای در بحث اراضی کشاورزی صورت گرفته است.

 

اکبری بیان اینکه توان معیشتی مردم شمال کشور را باید افزایش دهیم، گفت: برای اجرای این پروژه نیاز به کمک دانشگاه کشاورزی است.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک خاطرنشان کرد:  اراضی کشاورزی شمال کشور در چهار فصل اراضی دچار غرقاب است و منجر به کاهش توان کارایی خاک می‌شود.

Check Also

گزارش تصویری نشست های تخصصی گروه ارزیابی طرح نظام نوین ترویج

نشست های تخصصی گروه ارزیابی طرح نظام نوین ترویج باحضور نمایندگان سازمان تحقیقات، آموزش و …