خانه / اخبار کشاورزی / اخبار کشاورزی استانها / آذربایجان غربی / ۷۵۰ هزار تن گندم امسال در آذربایجان غربی تولید می‌شود

۷۵۰ هزار تن گندم امسال در آذربایجان غربی تولید می‌شود
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : با توجه به بارندگی های  اخیری که در سال زراعی جاری داشتیم، پیش بینی می‌شود از ۳۷۵ هزار هکتار از مزارع زیر کشت محصول گندم در استان، به میزان ۷۵۰ هزار تن گندم  برداشت شود. 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، اکبر کرامتی در جلسه کارگروه خرید تضمینی گندم استان که با حضور مدیر کل دفتر امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی و سایر اعضای کارگروه در سالن جلسات شهید نیکخواه استانداری برگزار شد،  با بیان این مطلب اظهار کرد: بر اساس مصوبه هیئت دولت، قیمت خرید تضمینی هر کیلو گرم گندم برای سال جاری ۱۷ هزار ریال تعیین و ابلاغ شده است.

 کرامتی افزود: با توجه به بارش‌های اخیری که در سال زراعی جاری داشتیم، پیش بینی می‌شود میزان تولید گندم در استان ، معادل ۳۰ درصد بیشتر از سال گذشته باشد.

 وی ادامه داد: در سال زراعی گذشته ۶۳ مرکز تضمینی خرید گندم با محوریت شرکت غله، سازمان تعاون روستایی و بخش خصوصی، محصول مازاد بر مصرف زراعین استان را خریداری کردند، که در سال زراعی جاری نیز در این زمینه به منظور تسهیل در شرایط خرید ، احتمال افرایش تعداد مراکز تا زمان آغاز فصل برداشت گندم در استان وجود دارد.

این مسئول اضافه کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده خسارت ناشی از سیل در بخش گندم کشور بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن پیش بینی شده است.

کرامتی یاد آورشد: خرید تضمینی محصولات کشاورزی همه ساله با توجه به وضعیت موجود بازار و سیاست های اتخاذ شده از سوی دولت به منظور حمایت از کشاورزان و تولید کنندگان و جلوگیری از متضرر شدن فعالان این بخش صورت می گیرد.

مدیر کل دفتر امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی نیز در این جلسه اظهار کرد: با توجه به بارش های مناسب در سال زراعی جاری میانگین تولید گندم در مزارع دیم افزایش خواهد یافت که این امر در نهایت باعث جبران کمبود تولید گندم در کشور هم می شود.

حسین سیوانی اضافه کرد: در این راستا نیاز است تمهیدات لازم در خصوص خرید به موقع محصول از گندمکاران و پرداخت بهای محصول خریداری شده در ظرف حداقل یک هفته از زارعین استان قبل از آغاز فصل برداشت گندم توسط مسئولین ذیربط اتخاذ شود.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های دامی و ارزان بودن قیمت گندم نسبت به آن، امکان مصرف بخشی از گندم تولیدی کشور در دامداری‌ ها نیز وجود دارد که این امر نیز می تواند میزان گندم مصرفی را با مشکل مواجه کند.

در ادامه هریک از اعضای حاضر در جلسه پیشنهادت و راهکارهای خود را برای تسهیل در امر خرید تصمینی گندم استان در سال زراعی جاری ارائه کردند.


Check Also

نمونه های ملی و استانی ، پیشران های توسعه کشاورزی هستند

 رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : نمونه های …